Изглежда латинската максима "Глас народен, глас Божи" се отнася за други, по-далечни географски ширини. Гласът на народа все повече се превръща в "глас в пустиня", както беше написал Христо Ботев преди повече от 130 г. Демократичните принципи си остават само едно добро пожелание, което всеки с власт, без каквито и да било скрупули е готов да потъпче. Случаят с братя Галеви е поредното доказателсво за това, как се случва българският "преход" и как добре маската на демокрацията прикрива физиономията на властимащите. На всеки един българин е ясно за целенасочената атака на държавната машина срещу братя Галеви. Интересно е, как с лека ръка се пренебрегват прилагани с хилядолетия правни принципи, как това се прави съвсем безцеремонно, съвсем публично и демонстративно. Девалвацията на съдебната власт е отдавна факт, с който българинът е принуден да живее. Изглежада, че и ЕС не е в състояние да промени нещата генерално. Финансовите санкции са най-удобния начин за наказание от Общността и същевременно най-болезнения за обикновения български избирател. Тези санкции обаче, не водят до нищо положително в съдебната система. В момента, целокупният български народ е свидетел, как съдебната система си играе с волята на избирателя като не дава възможност на един законно регистриран какдидат за народен представител да проведе своята предизборна кампания. Де факто, волята на дупничани и на хората от областта е отчетена, но същевременно тя не поражда желаните последици. Какво постигнаха хората от Дупница и областта? Имат си регистриран кандидат за народен представител, но той е в следствения арест. Кампанията вече тече- за едни в рамките на 111 хил. кв. км, а за други в рамките на една стая. Какво да се прави- Демокрация! Интересно е, след като бъдат избрани г-н Пламен Галев и г-н Ангел Христов за народни представители, как ли ще изпълняват задълженията си на народни избраници? При всичко, че присъствието в Народното събрание не е задължително (от това, което медиите ни показват), а и да гласуваш не е нужно да си там. Изглежда, че държавата ни е на път да шашне света с първите народни представители, които работят и се ползват със своя имунитет от следствения арест. Надявам се моето въображение да не се окаже прекалено голямо и много скоро гласът на народа да бъде чут. Следващите снимки са едно малко допълнение към една от предишните статии за това, какво направиха братя Галеви за Дупница. Те са и преждевременен отговор на бъдещия въпрос "Защо братя Галеви спечелиха"......VOX POPULI, VOX DEI
15 юни 2009
12 юни 2009
ВСИЧКИ СА РАВНИ ПРЕД ЗАКОНА... НО НЕ И ПЛАМЕН ГАЛЕВ
С решение № НС-16/10.06.2009 г. на Районната избирателна комисия в Избирателен район Кюстендил № 10, господин Пламен Галев беше регистриран за независим кандидат за народен представител в изборите, насрочени за 05.07.2009 г.
Съгласно действащите разпоредби на Конституцията на Република България и Закона за избор на народни представители, кандидатите за народни представители придобиват имунитет от наказателно преследване по време на предизборната кампания. Съгласно цитирания закон, началото на предизборната кампания започва 21 дни преди изборната дата, т.е. от 14.06.2009 г. Разпоредбите на действащия НПК гласят, че когато обвиняем или подсъдим получи имунитет, мерките за процесуална принуда, взети спрямо него се отменят и наказателното производство срещу него се спира.
На 10.06.2009 г. воденото срещу Пламен Галев наказателно производство е било внесено с обвинителен акт за разглеждане в Софийския градски съд. В тази връзка, на 11.06.2009 г. е било образувано НОХД № 2498/09 г. по описа на СГС, НК – 20 с-в.
Предвид обстоятелството, че 14.06.2009 г. е неделен ден (неработен и неприсъствен за съда и съдебната администрация), председателят на състава – Почитаемата съдия Даниела Стоичкова – трябваше да се произнесе със съответния съдебен акт и да отмени наложената на г-н Пламен Галев мярка за неотклонение „задържане под стража”, считано от 00.00 часа на 14.06.2009 г., като своевременно да уведоми съответната затворническа администрация за произнасянето си и да й укаже изпълнението на съдебния акт да стане в 00.00 часа на 14.06.2009 г. Точно молба за такова нещо е била депозирана от защитника на г-н Галев, на 11.06.2009г. Освен тази молба, защитникът на г-н Пламен Галев е депозирал и друга, на 12.06.2009г., до Софийската градска прокуратура. С тази молба той е поискал, в изпълнение на чл. 5 от Закона за изпълнение на наказанията, прокуратурата да изпълни задълженията си във връзка с изпълнение на наказанията и принудителните мерки, и съобразно разпоредбата на чл. 146, ал. 2, т. 1 от Закона за съдебната власт, където е предвидено, че при констатирани нарушения на законността на определените принудителни мерки, прокурорът е длъжен да направи всичко необходимо за тяхното отстраняване и предотвратяване, в т. ч. да освободи незабавно всеки, който е задържан незаконно, да постанови незабавно освобождаването на г-н Галев.
Прокуратурата не отговори на тази молба, като по този начин отказа да изпълни задължението си, произтичащо пряко от разпоредбата на чл. 5 от ЗИН, във връзката му с чл. 146, ал. 2, т. 1 от ЗСВ.
Особено интересна обаче бе позицията, която днес – 12.06.2009г. – зае Софийският градски съд, 20 състав, председателстван от съдия Даниела Стоичкова. Тя преценила, че делото срещу Пламен Галев и Ангел Христов не било подсъдно на Софийския градски съд и още с образуването му, го изпратила на Върховния касационен съд за произнасяне по повдигнатия по този начин от нея, спор за подсъдност. Трета молба е била депозирана от защитата на Пламен Галев рано тази сутрин, веднага след регистрацията на делото в деловодството на ВКС. С нея е било поискано ВКС да се произнесе по мярката за неотклонение, като постанови освобождаването на Пламен Галев от ареста на 14.06.2009г.
ВКС също не се произнесе по никакъв начин по това искане.
Той прецени, че не е налице спор за подсъдност , защото СГС, 20 състав е посочил в своето разпореждане, с което е повдигнал спора за подсъдност пред ВКС, че счита за компетентен по делото Кюстендилският окръжен съд. Законът посочва, че в такъв случай не се повдига спор за подсъдност, а се прекратява съдебното производство и делото се изпраща на този съд, който се приема за компетентен. На това място следва да посочим, че в своето разпореждане съдия Д. Стоичкова действително е посочила, че според нея компетентен е Кюстендилският окръжен съд. И на това място резонно възниква въпросът, ако СГС е считал още с образуването на делото, че то не е подсъдно нему, а на Кюстендилския окръжен съд, защо е повдигнал спор за подсъдност пред ВКС, а не е изпратил делото направо в Кюстендил. Така щяха да се спестят няколко дни, които и без това са малко, като се има предвид, че Пламен Галев би следвало да бъде освободен на 14.06.2009г. В създалата се ситуация, от понеделник – 15.06.2009г. – когато Пламен Галев вече би трябвало да е свободен и да провежда предизборната си кампания, делото тръгва на пътешествие из съдилищата на страната, защото изобщо не е ясно дали Кюстендилският окръжен съд няма да реши, че и на него делото не е подсъдно. Тогава той ще има отново право, да изпрати делото обратно във Върховния касационен съд и да повдигне наново спор за подсъдност. През това време, Пламен Галев ще остане незаконно задържан. И няма да има възможност да участва пълноправно в предизборна кампания.
И всичко това се случи след повече от шест месеца разследване по делото, през който период Софийският градски съд приемаше, разглеждаше и се произнасяше по всички въпроси, поставени пред него във връзка с делото, които подлежаха на съдебен контрол, в това число и по няколкото обжалвания на задържането под стража на всеки от обвиняемите по делото. През цялото това време нито един съдебен състав дори не предположи, че може да не е компетентен да заседава по това дело.
Днес, когато Конституцията и законът предвиждат, че Пламен Галев трябва да бъде освободен, за да се гарантират правата и законните му интереси на кандидатирал се за народен представител български гражданин, изведнъж се оказа, че никой в България не е компетентен да го освободи.
А за привържениците на г-н Пламен Галев остава надеждата, че все пак, през предстоящите три седмици, все ще се намери компетентен орган, който да прецени, че във всичките си актове и действия е длъжен да се подчинява единствено и само на закона... и да го освободи.
Съгласно действащите разпоредби на Конституцията на Република България и Закона за избор на народни представители, кандидатите за народни представители придобиват имунитет от наказателно преследване по време на предизборната кампания. Съгласно цитирания закон, началото на предизборната кампания започва 21 дни преди изборната дата, т.е. от 14.06.2009 г. Разпоредбите на действащия НПК гласят, че когато обвиняем или подсъдим получи имунитет, мерките за процесуална принуда, взети спрямо него се отменят и наказателното производство срещу него се спира.
На 10.06.2009 г. воденото срещу Пламен Галев наказателно производство е било внесено с обвинителен акт за разглеждане в Софийския градски съд. В тази връзка, на 11.06.2009 г. е било образувано НОХД № 2498/09 г. по описа на СГС, НК – 20 с-в.
Предвид обстоятелството, че 14.06.2009 г. е неделен ден (неработен и неприсъствен за съда и съдебната администрация), председателят на състава – Почитаемата съдия Даниела Стоичкова – трябваше да се произнесе със съответния съдебен акт и да отмени наложената на г-н Пламен Галев мярка за неотклонение „задържане под стража”, считано от 00.00 часа на 14.06.2009 г., като своевременно да уведоми съответната затворническа администрация за произнасянето си и да й укаже изпълнението на съдебния акт да стане в 00.00 часа на 14.06.2009 г. Точно молба за такова нещо е била депозирана от защитника на г-н Галев, на 11.06.2009г. Освен тази молба, защитникът на г-н Пламен Галев е депозирал и друга, на 12.06.2009г., до Софийската градска прокуратура. С тази молба той е поискал, в изпълнение на чл. 5 от Закона за изпълнение на наказанията, прокуратурата да изпълни задълженията си във връзка с изпълнение на наказанията и принудителните мерки, и съобразно разпоредбата на чл. 146, ал. 2, т. 1 от Закона за съдебната власт, където е предвидено, че при констатирани нарушения на законността на определените принудителни мерки, прокурорът е длъжен да направи всичко необходимо за тяхното отстраняване и предотвратяване, в т. ч. да освободи незабавно всеки, който е задържан незаконно, да постанови незабавно освобождаването на г-н Галев.
Прокуратурата не отговори на тази молба, като по този начин отказа да изпълни задължението си, произтичащо пряко от разпоредбата на чл. 5 от ЗИН, във връзката му с чл. 146, ал. 2, т. 1 от ЗСВ.
Особено интересна обаче бе позицията, която днес – 12.06.2009г. – зае Софийският градски съд, 20 състав, председателстван от съдия Даниела Стоичкова. Тя преценила, че делото срещу Пламен Галев и Ангел Христов не било подсъдно на Софийския градски съд и още с образуването му, го изпратила на Върховния касационен съд за произнасяне по повдигнатия по този начин от нея, спор за подсъдност. Трета молба е била депозирана от защитата на Пламен Галев рано тази сутрин, веднага след регистрацията на делото в деловодството на ВКС. С нея е било поискано ВКС да се произнесе по мярката за неотклонение, като постанови освобождаването на Пламен Галев от ареста на 14.06.2009г.
ВКС също не се произнесе по никакъв начин по това искане.
Той прецени, че не е налице спор за подсъдност , защото СГС, 20 състав е посочил в своето разпореждане, с което е повдигнал спора за подсъдност пред ВКС, че счита за компетентен по делото Кюстендилският окръжен съд. Законът посочва, че в такъв случай не се повдига спор за подсъдност, а се прекратява съдебното производство и делото се изпраща на този съд, който се приема за компетентен. На това място следва да посочим, че в своето разпореждане съдия Д. Стоичкова действително е посочила, че според нея компетентен е Кюстендилският окръжен съд. И на това място резонно възниква въпросът, ако СГС е считал още с образуването на делото, че то не е подсъдно нему, а на Кюстендилския окръжен съд, защо е повдигнал спор за подсъдност пред ВКС, а не е изпратил делото направо в Кюстендил. Така щяха да се спестят няколко дни, които и без това са малко, като се има предвид, че Пламен Галев би следвало да бъде освободен на 14.06.2009г. В създалата се ситуация, от понеделник – 15.06.2009г. – когато Пламен Галев вече би трябвало да е свободен и да провежда предизборната си кампания, делото тръгва на пътешествие из съдилищата на страната, защото изобщо не е ясно дали Кюстендилският окръжен съд няма да реши, че и на него делото не е подсъдно. Тогава той ще има отново право, да изпрати делото обратно във Върховния касационен съд и да повдигне наново спор за подсъдност. През това време, Пламен Галев ще остане незаконно задържан. И няма да има възможност да участва пълноправно в предизборна кампания.
И всичко това се случи след повече от шест месеца разследване по делото, през който период Софийският градски съд приемаше, разглеждаше и се произнасяше по всички въпроси, поставени пред него във връзка с делото, които подлежаха на съдебен контрол, в това число и по няколкото обжалвания на задържането под стража на всеки от обвиняемите по делото. През цялото това време нито един съдебен състав дори не предположи, че може да не е компетентен да заседава по това дело.
Днес, когато Конституцията и законът предвиждат, че Пламен Галев трябва да бъде освободен, за да се гарантират правата и законните му интереси на кандидатирал се за народен представител български гражданин, изведнъж се оказа, че никой в България не е компетентен да го освободи.
А за привържениците на г-н Пламен Галев остава надеждата, че все пак, през предстоящите три седмици, все ще се намери компетентен орган, който да прецени, че във всичките си актове и действия е длъжен да се подчинява единствено и само на закона... и да го освободи.
Абонамент за:
Публикации (Atom)